اسکانیا S730؛ سلطان جاده ها

[ad_1]

هفته نامه خودرو امروز – مهندس علیرضا داودی: بعد از چندین سال که از رونمایی محصولات جدید کمپانی های سنگین ساز اروپایی گذشت، خبری از محصولات جدید اسکانیا نبود و تنها اتفاق مثبت در محصولات این شرکت بسیار معتبر اروپایی، عرضه پیشرانه های یورو ۶ روی محصولاتش و همچنین طراحی و تولید اتاق های استریم لاین بود. اما سال ۲۰۱۶ برای اسکانیا سال بسیار مهمی در ۲ دهه اخیرش محسوب می شود.

طراحی اتاق های قبلی که باید پایه و اساس آن را در اسکانیاهای سری ۴ یعنی در سال ۱۹۹۵ بدانیم با معرفی زبان طراحی جدید اسکانیا که ریشه در اصالت آن دارد، به طور کلی دگرگون شد و با کسب عنوان کامیون برتر سال ۲۰۱۷ توسط این نسل، نگاه ها بیش از پیش به سمت اسکانیا چرخید. ضمن این که این سری اسکانیا توانست در رقابتی که توسط یکی از نشریات معتبر اروپایی بین کشنده های اسکانیا، DAF، مرسدس بنز و ولوو صورت گرفت، به عنوان کامیون برتر انتخاب تا ثابت شود که چند سال تاخیر اسکانیا برای عرضه یک محصول نوین، بی دلیل نبوده است.

اسکانیا S730؛ سلطان جاده ها
اسکانیای سری S به تازگی و با معرفی نسل جدید محصولات این خودروساز وارد جرگه تولیداتش شده است. سری اس نیز دارای هر دو نوع اتاق های لاین و سقف نرمال است و مهم ترین تفاوتش با سری R در این خواهد بود که در حدود چند سانتیمتری از R بلندتر بوده و همچنین دارای کف تخت است. ضمن این که دیگر در هر دو سری R و S سقفی به نام تاپ لاین دیده نمی شود و در واقع سری S های لاین، نقش همان سری R تاپ لاین قدیم را بازی می کند.

مهم ترین مشخصه ظاهری سری S نسبت به R در فاصله داشتن دستگیره های درب از بالای گلگیرها و افزایش فاصله در اولین شبکه از جلوپنجره آن از قسمت بالا بوده که به علت بلندتر بودن اتاق سری S است. فضا در این سری و کلا نسل جدید محصولات این سنگین ساز سوئدی، بهتر و بیشتر از گذشته شده و طبق بررسی ها و آزمایشات انجام شده نحوه طراحی پنجره های جانبی به گونه ای است که راننده و سرنشین حس داشتن ارتفاعی بالاتر و در عین حال دید بهتر را خواهند داشت.

اسکانیا S730؛ سلطان جاده ها
داخل کابین اسکانیا سری S 8 سیلندر نسبت به نسل پیشین ۸ سیلندرهای اسکانیا که البته فقط در سری R بودند، فضایی ساکت تر و آرام تر است که نشان از عایق بندی بهتر آن نسبت به محصولات گذشته دارد. این در حالی است که صدای تولیدی اگزوز به خاطر ۸ سیلندر بودن این پیشرانه ها و همچنین وجود طرفدارانش هنوز همان صدای جذاب و گیرا باقی مانده است تا راننده اگر نیاز به شنیدن آن داشت، با پایین دادن شیشه بتواند از رانندگی با یک ۸ سیلندر خورجینی نهایت لذت را ببرد.

کف تخت

شاید کمتر کسی فکر می کرد که روزی اختراع کمپانی اینترنشنال در ساخت کابینی بدون حضور تونل موتور در سال ۱۹۶۳ تا این حد پر رنگ و با اهمیت شود که تمام کمپانی های خودروسازی به سمت استفاده از این طرح کشیده شوند. در این سری از اسکانیا همچون مرسدس بنز آکتروس و رنو سری T، تونل موتور دارای ارتفاع بسیار اندکی شده است که این ارتفاع به ۱۶ سانتیمتر رسیده که در اصطلاح فنی به Flat Floor خوانده می شود و در نتیجه ارتفاع فضای داخلی به راحتی به ۲۰۷ سانتیمتر رسیده است. این ویژگی باعث افزایش بیشتر فضای داخلی می شود که آسایش و راحتی سرنشین و راننده را نیز در پی خواهد داشت. راهیابی به درون اتاق از طریق ۴ پله انجام می شود که زاویه خوب و جایگیری دقیق آنها راحتی سوار شدن را در پیش خواهد داشت.

بدون گیربکس دستی

پیشرانه ۱۶ لیتری اسکانیا S730 دارای استاندارد یورو ۶ است که در آن برای کاهش آلاینده ها از هر دو روش SCR و EGR استفاده شده است که با نسبت تراکم ۲۰٫۱ به یک، به همراه گیربکس اپتی کروز در نظر گرفته شده برای آن، در حدود ۳ درصد مصرف سوخت کمتری نسبت به نمونه های یورو ۵ دارد. این جعبه دنده همان گیربکس معروف ۱۲+۲ دنده اپتی کروز اسکانیاست که توانایی تحمل ۳۵۰۰ نیوتن متر گشتاور عظیم این پیشرانه را دارد و قرار است از سال ۲۰۱۸ به همراه دیگر مدل هایش در محصولات MAN نیز به کار رود.

اسکانیا S730؛ سلطان جاده ها

یکی دیگر از مهم ترین ویژگی های این گیربکس تمام سنکرونیزه در ریتارد پر قدرت آن است که کمک بسزایی در توقف هر چه سریع تر کشنده و بار آن خواهد داشت. مدل های ۸ سیلندر سری S فقط با گیربکس اتوماتیک عرضه می شوند و خبری از گیربکس های دستی در آنها نخواهد بود. به این ترتیب هم توانایی های حرکتی این خودرو بالاتر خواهد رفت و هم به واسطه برنامه پیشرفته و دقیق این گیربکس، می توان کاهش محسوسی را در مصرف سوخت، گازهای آلاینده و استهلاک قوای فنی مشاهده کرد. البته در این گیربکس مثل گذشته امکان تعویض دنده به صورت دستی نیز فراهم است.

اثرات محورها

محور جلو در اسکانیا سری S در حدود ۶ سانتیمتر نسبت به نسل قبلی سری R به جلو کشیده شده که این به معنی افزایش ۶ سانتیمتری فاصله محور اول و دوم خواهدت بود. این اتفاق هم منجر به بزرگ شدن اتاق شده است و هم پایداری کشنده را در پیچ و خم های جاده افزایش داده است. با این حال همان طور که گفته شده به خاطر نوع طراحی پنجره های جانبی، یک حس فشردگی و کوچک بودن اتاق به سرنشینان دست خواهد داد که البته در واقعیت اینگونه نخواهد بود اما در محور دوم دیفرانسیلی تعبیه شده است که با نسبت ۱۲ به ۲٫۹۲ باعث می شود تا این کشنده در همراهی با پیشرانه قلدرش بتواند با دور موتور ۱۱۰۰ دور در دقیقه به راحتی در سرعت ۸۵ کیلومتر در ساعت باقی بماند که همین امر منجر به کاهش مصرف سوخت آن خواهد شد.

فضای داخلی ارگونومیک

در داخل اتاق و در روبروی راننده همه چیز در همان جایی قرار دارد که باید باشد. داشبورد از طرحی جدید نسبت به نسل قبلی برخوردار شده و همچون نسل جدید مرسدس بنز آکتروس و یا ولوو FH می توان خطوط شکسته را با طرحی دلپذیر در آن دید. همان طور که گفته شد ارگونومی طراحی داشبورد نسل جدید در سطح بالایی است که انبوه دکمه های موجود روی این قسمت نیز باعث نمی شود تا راننده در استفاده از آنها به مشکلی برخورد کند.

اسکانیا S730؛ سلطان جاده ها

صندلی ها دارای تنظیمات گسترده ای هستند و پوشش چرم آنها نیز لذت رانندگی با این غول آهنین را افزایش می دهند اما باید گفت تنظیم صندلی ها و فرمان در این نسل به خوبی نسل پیشین که از برترین های کلاس خود بود، نبوده و در برخی موارد لازم است راننده برای تردد در اتاق، صندلی خود را کامل پایین داده و فرمان تا انتها بالا کشیده شود تا مشکلی پیش نیاید که رفتن به سمت صندلی سرنشین یکی از این مواقع است. در این کابین فقط یک تختخواب با عرض ۹۵ سانتیمتر وجود دارد و خبری از تختخواب دوم نیست. در بالای سر راننده نیز سه فضای بزرگ برای قرار دادن اشیا و وسایل در نظر گرفته شده است.

اسکانیا S730؛ سلطان جاده ها

همچنین یک میز برای قرار دادن لپ تاپ و یا نوشتن و همچنین یک مایکروفر نیز درون اتاق به چشم می آید. ضمن این که در زیر تختخواب یک یخچال قرار گرفته و در بالای آن نیز سه فضای بزرگ دیگر برای قرار دادن وسایل همراه وجود دارد. در قسمت خواب همچنین یک تلویزیون به همراه کلیه ادوات لازم برای کنترل فضای درون کابین دیده می شود که امروزه یکی از ضروریات موجود در کابین کشنده های اروپایی است.

اسکانیا S730؛ سلطان جاده ها

بد نیست بدانیم که اهرم ترمز دستی در نسل جدید محصولات اسکانیا به صورت کاملا سنتی و مثل نسل قبلی به صورت یک دسته در کنار فرمان دیده می شود که دلیل عدم دکمه ای شدن آن هم، خواست خریداران به داشتن یک اهرم ترمز دستی سنتی بوده است و طراحان نیز به همین خاطر از خیر نمونه های دکمه ای و الکترونیکی گذشته اند.

نمای بیرونی

اسکانیا S730؛ سلطان جاده ها
اسکانیا S730؛ سلطان جاده ها

اسکانیا از سری های اولیه خود دارای طراحی نسبتا ثابت در نمای بیرونی بود که در هر نسل با کمی تغییر، ریشه در گذشته دارد و این رویه نشانه ای از اصالت طرح های آن است. در این نسل از محصولات اسکانیا نیز، این کشنده دارای جلوپنجره ای به سبک پدران خود است که با مدرنیزه شدنش، طرحی امروزی به خود گرفته است. با این حال طراحی اسکانیا نسبت به ولوو FH و خصوصا مرسدس بنز آکتروس، طرحی رادیکالی و سنت شکن نیست و بیشتر محافظه کارانه به نظر می آید تا یک طرح انقلابی. خصوصا آینه های جانبی می توانستند کمی زیباتر طراحی شوند و یا پیشانی کشنده دارای طرحی جذاب تر شود. با این حال مجموعه طرح یک نمای شکیل و زیباست که البته در راستای سادگی، اصالت و ماندگاری همیشگی اسکانیا حرکت کرده است.

پایان کار

لذت رانندگی با این نسل از اسکانیا با موتور ۸ سیلندر ۷۳۰ اسب بخاری آن به مراتب فراتر از نسل قبلی آن است. موتور کاملا پر قدرت و پویاست و فضای داخلی کابین در کنار عایق بندی بسیار خوب آن باعث می شود تا یک رانندگی راحت و با آرامش را تجربه کنیم. می توان گفت نسل جدید اسکانیا کاملا از نسل قبلی برتر و کارآمدتر است و این یک موفقیت بزرگ برای جایگزینی محصولاتی است که همیشه موفق بوده اند.


مرجع سایت ایران


۵ اردیبهشت ۱۳۹۶


تعداد مشاهده : 138
[ad_2]

لینک منبع

دسته‌هادسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *