موشک های قاره پیمای روسیه

[ad_1]

وب‌سایت تک شات – پریسا قره گوزلو: شاید در اخبار خوانده باشید که ارتش روسیه در چند ماه اخیر ۴ موشک قاره پیما روی لانچر فرستاده است. بر اساس گزارش ها، فدراسیون روسیه در حال انجام یک نبرد تاکتیکی با ایالات متحده آمریکاست و در این پروسه انواع موشک‌ها را روی لانچر فرستاده است. در ادامه با تک شات همراه باشید.

ایالات متحده آمریکا جنگ شبه سردی را علیه فدراسیون روسیه در مرزهای شرقی این کشور آغاز کرده و همچنین “مسکو” با شلیک موشک‌‎های قاره پیما (Intercontinental Ballistic Missile) به این جنگ سرد خطرناک پاسخ دادند که نمونه این موشک ها ، “توپول -ام” ، “یارس” ، “سینوا” و”بولاوا” بوده که در ذیل به ویژگی های چهار موشک مذکور اشاره می‌کنیم.

 با موشک های قاره پیمای روسیه آشنا شویم

موشک “یارس”

فدراسیون روسیه اخیرا در شمال این کشور موشکی را آزمایش کرده که صاحبنظران معتقدند شلیک موشک قاره پیما “یارس” از شمال این کشور شرق اروپایی پیام‌هایی را برای کشورهای بلوک غرب و خصوصا ایالات متحده آمریکا دارد. “روسیا الیوم” به نقل از وزارت دفاع فدراسیون روسیه اعلام کرد که پرتاب موشک قاره پیما و بالستیک “یارس” از شمال روسیه موفقیت آمیز بوده است.

با موشک های قاره پیمای روسیه آشنا شویم
با موشک های قاره پیمای روسیه آشنا شویم

این موشک قاره پیما از سکویی در پایگاه فضایی نظامی «پلستسک» در استان ” آرخانگلسک ” در شمال غرب روسیه پرتاب و با موفقیت به هدف مورد نظر در محدوده نظامی “کورا” در شبه جزیره “کامچاتکا” در خاور دور روسیه اصابت کرد.

موشک “یارس (R 24 Yars)” یک موشک ساخت فدراسیون روسیه بوده که با بردی معادل ۱۱ هزار کیلومتر، طول ۲۱ متر، عرض ۲ متر، وزن کلی ۴۹ تن و هدایت اینرسی دارای خصوصیات ویژه‌ای است.

دو نوع سکوی پرتاب موشک های یارس وجود دارد: یک نوع متحرک است که می‌تواند از مکانی به مکان دیگر انتقال یابد و نوع دیگر سکوی پرتاب ثابت پنهان شده در زیر زمین است. این موشک راهبردی می‌تواند ۴ تا ۶ کلاهک هسته‌ای را تا مسافت ۱۱هزار کیلومتر حمل کند؛ در حالی که موشک “توپول” تنها یک کلاهک جنگی می تواند حمل کند.

موشک “یارس” از پیشرفته ترین موشک‌های قاره پیمای روسیه با برد حدود ۱۰ هزار کیلومتر است که به دلیل مجهز بودن به کلاهک های تقسیم شونده، رهگیری آن برای سامانه های پدافند موشکی بسیار دشوار است و به گفته روسها این امر ناممکن است.

فدراسیون روسیه در ۴ سال اخیر در مسائل مختلف اختلافاتی را با بلوک غرب و خصوصا ایالات متحده آمریکا داشته که از جمله آن می‌توان به بحران روسیه و اوکراین اشاره کرد.

اتحادیه اروپا و پیمان آتلانتیک شمالی ناتو درصدد بودند تا با اعمال تحریم ضد روسیه این کشور را منزوی کنند و به نوعی اوکراین صحنه زورآزمایی بلوک غرب و شرق بود. در حقیقت شلیک موشک “یارس” از سوی فدراسیون روسیه هشداری جدی به مقامات “واشنگتن” بود که مقامات “کرملین” در دفاع از روسیه جدی هستند.

موشک قاره پیما “سینوا”

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد زیردریایی «ورووتوری» وابسته به ناوگان شمال روسیه، با فرماندهی سرهنگ “دیمیتری زیلیکوف”، موشک قاره پیمای «سینوا» را آزمایش کرد. این موشک به هدف خود در میدان “کورا” در “کامچاتکا” در دورترین نقطه شرق روسیه اصابت کرده است.

 با موشک های قاره پیمای روسیه آشنا شویم

براساس بیانیه وزارت دفاع روسیه، موشک قاره پیما “سینوا” که از عمق آب شلیک شد؛ در طول مسیر همه دستورها را اجرا کرد و کلاهک های جنگی آن، به همه اهداف مطلوب دست یافت و همه فعالیت‌های آن با سیستم های رد یاب و پیگیری تحت نظر قرار داشت.

میزان برد موشک “سینوا”، بیش از ده هزار کیلومتر بوده و این موشک برای حمل کلاهک‌های هسته‌ای طراحی و در ژوئیه ۲۰۰۷ وارد ناوگان روسیه شده است. زیردریایی “ورووتوری”، بر اساس طرح زیردریایی های “دلفین” که زیربنای نیروی بازدارنده هسته ای دریایی روسیه به حساب می آید، طراحی شده است.

این موشک می‌تواند ۴ سر جنگی را حمل کند و از انواع زیردریایی از جمله زیردریایی کلاس “دلتا ” شلیک شود؛ در اکتبر سال ۲۰۰۸ زمانی که موشک “سینوا” شلیک شد، برد آن ۱۱ هزار و ۵۴۷ کیلومتر گزارش گردید. موشک قاره پیمای مذکور از طراحی موشک آر ام یو (RMU29) نیز بهره گرفته است.

سایت گلوبال سیکیوریتی درباره این موشک می‌نویسد:

“آر اس ام ۵۴ ” (RSM_54/Sineva/R29_RMU) سومین موشک سوخت مایع قاره پیما فدراسیون روسیه بوده که از سال ۲۰۰۷ به صورت عملیاتی در اختیار نیروی دریایی ارتش این کشور قرار گرفته است. این موشک می‌تواند تا ۱۰ کلاهک هسته‌ای را حمل کند و دارای سامانه ارزیاب سیستم‌های دفاع ضد موشکی است که قادر بوده اقدام متقابل در برابر سامانه‌های مذکور را انجام دهد.  کار آزمایش‌های (اولیه) این موشک در سال ۲۰۰۴ کامل گردید و در اولین تست‌های خود در سال مذکور با شکست مواجه شد، اما در سال‌های بعدی (خصوصا ۲۰۰۸ به بعد) عملکرد موفقیت‌آمیزی داشت.

موشک “توپول ام”

موشک “توپول ام (RS 12 Topol-M)” از جمله موشک‌های قاره‌پیمای ۳ مرحله‌ای با برد ۱۰۵۰۰ کیلومتر بوده و دارای کلاهکی سنگین و نیز تعدادی دستگاه ضد رادار برای جلوگیری از ردیابی است. وزن این موشک قاره پیما نیز حدود ۴۷ تن بوده و جزو مخوف‌ترین موشک‌های جهان به حساب می‌آید.

 با موشک های قاره پیمای روسیه آشنا شویم
با موشک های قاره پیمای روسیه آشنا شویم

سایت فس (Fas) درباره خصوصیات موشک “توپول ام” نوشت:

این موشک نسخه جدیدی از موشک ” SS-25 ” است که قاره پیما بوده و خصوصیات ویژه‌ای دارد؛ “توپول ام (RS 12 Topol-M)” شبیه موشک “مینوتمن (Minuteman-2) آمریکا است و مدرنیزه کردن این موشک بدون کمک اوکراین و کشورهای عضو CIS صورت گرفت.  اولین آزمایش این موشک در ۲۰ دسامبر ۱۹۹۴ صورت گرفت و در سال ۱۹۹۵ آزمایش موفقیت آمیز آن انجام شد و تصمیم گرفته شد که از “توپول ام (RS 12 Topol-M)” تولید انبوه شود؛ این موشک در سال ۲۰۰۰ میلادی دوبار از سوی فدراسیون روسیه آزمایش شد.

 با موشک های قاره پیمای روسیه آشنا شویم
سایت فس (Fas) درباره ویژگی‌های موشک “توپول ام (RS 12 Topol-M)” ذکر کرده است که این موشک با طول ۲۱ تا ۲۳ متر و سرجنگی ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ کیلوگرم ، قطر قریب به ۲ متر، وزن ۴۷ تن، و برد ۱۰ تا ۱۰ هزار و ۵۰۰ کیلومتر و دارای هدایت اینرسی (Inertial Guidance) به عنوان یک موشک قاره پیما و با قابلیت گریز از رادار شناخته شده است.

بر اساس اعلام ارتش روسیه، از جمله مزیت‌های موشک “توپول” ، قابلیت مانورپذیری، سیستم دفاعی مقابله با ردیابی رادار دشمن، و همچنین مدت زمان کوتاه برای آماده سازی آن برای شلیک است.

موشک بولاوا

“بولاوا ” یک موشک سطح به سطح قاره‌پیما (Surface to Surface Intercontinental Ballistic Missile) با برد ۸ تا ۱۰ هزار کیلومتر مجهز به کلاهک های تقسیم شونده است که رهگیری آن را توسط سامانه های پدافند موشکی بسیار دشوار می‌کند و اخیرا این موشک بار دیگر توسط “مسکو” آزمایش شده است.

دفتر مطبوعاتی وزارت دفاع روسیه در گزارشی اعلام کرد:

زیردریایی «ولادیمیر مونوماخ» در شرایط زیرآبی دو موشک قاره پیمای “بولاوا” را پرتاب کرد که به اهداف تعیین شده در محدوده نظامی «کورا» در شبه جزیره “کامچاتکا” در خاور دور روسیه اصابت کرد.

در گزارش وزارت دفاع روسیه آمده است که پرتاب این موشک ها، درجه بالای اطمینان کار بخش های مختلف موشک “بولاوا ” را در هنگام پرتاب تایید کرد.

 با موشک های قاره پیمای روسیه آشنا شویم
با موشک های قاره پیمای روسیه آشنا شویم

موشک قاره‌پیما ” بولاوا” عمدتا از زیر‌دریایی شلیک می‌شود که توسط نیروی دریایی ارتش روسیه ساخته و اخیرا بهینه سازی شده است این موشک از سال ۱۹۹۰ جایگزین موشک سوخت جامد ” آر ۳۹ ریف (R39Rif)” شده است.

درباره آزمایش موشک “بولاوا” نکات بسیاری مطرح بوده که از جمله آن می‌توان به ۱۳ تستی که از این موشک به ثبت رسیده اشاره کرد که در گام اول ۷ پرتاب موفق (قریب به ۶۰ درصد پرتاب‌های این موشک) داشته است. مهمترین آزمایش‌های بولاوا حدفاصل سالهای ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ بود که عملکرد قابل قبولی را از آن موشک سطح به سطح قاره‌پیما به ثبت رسانده است.

سایت گلوبال سیکیوریتی درباره موشک بولاوا نوشت:

این موشک که از زیردریایی شلیک می‌شود ورژن جدیدی از موشک “توپول ام (Topol m)” بوده که البته از نظر برد و نوع کاربردی شلیک (شلیک از زیردریایی) با موشک “توپول ام” متفاوت است. بولاوا مدلهای مختلفی دارد که “بولاوا ۳۰”، “بولاوا۴۷۱” و “بولاوا ام” از جمله آن بود. موشک “بولاوا” در سال ۱۹۹۰ با شکست مواجه شده است.

در ۲۸ ژوئن ۲۰۱۱ فدراسیون روسیه آزمایش موشکی انجام داد و یک هدف را در فاصله ۶ هزار کیلومتر از روسیه واقع در منطقه کامچاتکا با این موشک از زیر‌دریایی کلاس یوری دولگورکی مورد هدف قرار داده است. سایت روسیان اسپیس وب ((Russian space web درباره موشک بولاوا گفته است که این موشک با طول قریب به ۱۲ متر، وزن کلی ۳۶ تن (وزن لانچر و موشک)،‌ قطر ۲ متر، دارای ۶ تا ۱۰ سر جنگی دارای پتانسیل‌های ویژه‌ای است.

[ad_2]

لینک منبع

دسته‌هادسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *